The College of Arts Sciences Search

Office Hours

You are here

Faculty Office Hours:

Name Hours Location
Karen Bennett
kb383@cornell.edu

By Appointment

322 Goldwin Smith Hall
Richard Boyd
rnb1@cornell.edu

On leave

326 Goldwin Smith Hall
Tad Brennan
tad.brennan@cornell.edu
By Appointment 227 Goldwin Smith Hall
Charles Brittain
cfb9@cornell.edu
By Appointment 128 Goldwin Smith Hall
Andrew Chignell
chignell@cornell.edu

On leave

228 Goldwin Smith Hall
Gail Fine
gjf1@cornell.edu

On leave

327 Goldwin Smith Hall

Nicole Hassoun
njh92@cornell.edu

By Appointment 328 Goldwin Smith Hall

Ian Hensley
ih98@cornell.edu

M W 11:30 am - 1 pm

 

320 Goldwin Smith Hall

 

Harold Hodes
hth3@cornell.edu

 

M 2:30 - 3:20 pm

 

222 Goldwin Smith Hall
Michelle Kosch
mak229@cornell.edu

T 2:30 - 4:30 pm and

By Appointment

224 Goldwin Smith Hall
Scott MacDonald
scm8@cornell.edu
On leave 2016-17 218 Goldwin Smith Hall
Daniel Manne
dpm255@cornell.edu

W 1:30 - 2:30 pm and

By Appointment

221 Goldwin Smith Hall
Kate Manne
kam468@cornell.edu

By Appointment

225 Goldwin Smith Hall
Julia Markovits
markovits@cornell.edu
By Appointment 220 Goldwin Smith Hall
Andrei Marmor
am2773@cornell.edu


By Appointment

226 Goldwin Smith Hall;
110 Myron Taylor Hall
Richard Miller
rwm5@cornell.edu
By Appointment 329 Goldwin Smith Hall
Michael Milona
mcm362@cornell.edu
By Appointment 235 Goldwin Smith Hall
Sarah Murray
sarah.murray@cornell.edu

By Appointment

212 Morrill Hall
Derk Pereboom
dp346@cornell.edu

M 1:30-2:30 and

By Appointment

323 Goldwin Smith Hall
Nicholas Silins
ns338@cornell.edu
W 2 - 3 pm 219 Goldwin Smith Hall
Daniel Smyth
dsmyth@cornell.edu

Th 2:30 - 4:30 pm

235 Goldwin Smith Hall
Will Starr
will.starr@cornell.edu

PHIL 2310: T 3-4pm

PHIL 2621: Th 2:40-3:40

and By Appointment

237 Goldwin Smith Hall
Nicholas Sturgeon
nls6@cornell.edu
By Appointment G71 Goldwin Smith Hall

Hannah Tierney
ht432@cornell.edu

W 1 - 2:30 pm and

By Appointment

328 Goldwin Smith Hall

 

Graduate Student Office Hours:

Name Hours Location
Avi Appel Th 3:15 - 4:30 pm 223 Goldwin Smith Hall
Alex Boeglin W 4 - 5 pm 327 Goldwin Smith Hall
Brandon Conley T 4:30 - 5:30 pm 217 Goldwin Smith Hall
Dean Da Vee Th 1 - 2 pm 344 Goldwin Smith Hall
Michael Demo

F 12:15-1:25 pm and

F 2:15-2:45 pm

223 Goldwin Smith Hall
Eric Epstein W 2:30-3:30 pm G71 Goldwin Smith Hall
Alex Esposito By Appointment G67 Goldwin Smith Hall
Augie Faller W 12 - 2 pm 223 Goldwin Smith Hall
David Fielding By Appointment 217 Goldwin Smith Hall
Quitterie Gounot M 1 - 2:30 pm 223 Goldwin Smith Hall
Marta Heckel By Appointment 217 Goldwin Smith Hall
Timothy Kwiatek F 10 - 11 am 344 Goldwin Smith Hall
Philippe Lemoine By Appointment G71 Goldwin Smith Hall
Chad McIntosh T Th 12 - 1 pm 223 Goldwin Smith Hall
Lucia Munguia W 10:30am-12pm 223 Goldwin Smith Hall
Matthew Paskell Th 12 - 1 pm 327 Goldwin Smith Hall
Alicia Patterson Th 2:30-3:30 pm 344 Goldwin Smith Hall
Matthew Sailer T 1:30 - 2:30 pm 344 Goldwin Smith Hall
Benjamin Sales Th 3:30 - 4:30 pm 344 Goldwin Smith Hall
Catherine Mathie Smith T 1 - 2 pm 217 Goldwin Smith Hall
Katie Stockdale By Appointment G67 Goldwin Smith Hall
Bianka Takaoka F 9 - 10 am 344 Goldwin Smith Hall
Robert Wesley W 1 - 2 pm 344 Goldwin Smith Hall
Yuna Won M 1 - 2 pm 217 Goldwin Smith Hall